İstikrar, İstikamet...

‘Neden? Niçin? Niye? Nasıl? sorularını hayatımız da sormaya başladığımızan dan itibaren insan oğlu olan bizlerin arayışı başlamıştır...

bu köşe;

bitmeyen arayışımızın hikayesinin toplamıdır aslında. yani aradığımız ne ise dıştaymış gibi gözüken aradıkça içe doğru yol alan hayat yolculuğumuzdur. Maddeden, manaya doğru çıkılan kendi başımıza gelen ve sadece bize ait olan izimizdir.

İkilikten Tek’liğe, var oluş sürecimizdir. Ve belki de bu yolculuk da ne gidilecek bir yer, ne de varılacak bir nokta vardır. Kısaca hayat gözümüzü birden açtığımızda var olduğumuz gözümüzü kapattığımızda da yok olduğumuz bir andır.

Aslında aldığımız nefes kadar varız.

Ve bu iki nefes arası nasıl yaşıyoruz, kendimize ve çevremize nasıl davranıyor, ne kadar kendi sorumluluğumuzu alıyoruz, huzurlu, mutlu, coşkulu, sağlıklı, aşk dolu, iyi birer olabilmek için gayretlerimiz neler..

Ve kendimiz üzerinde gerçekten ne kadar çalışıyoruz…

Beden, zihin ve ruh sağlığımıza yani naturamıza ne kadar fatura çıkarttık veya çıkartmaya devam ediyoruz. 

Bu çıkan faturanın eksi ve artı hanelerine bakarken eksiye nerede dur diyebilip, nerede kendimize ayıp etmeyi bırakıp, artı hanelerimize de güzellikleri, samimiyeti, dürüstlüğü, aşkı, sevgiyi, sağlamlığı, iyi insan olabilme sanatına ne kadar gayret ediyoruz..

Biz de köşemizde onlara bakıp birlikte öğrenci olup, birbirimize yol arkadaşı, vesile ve kendimize tanık olacağız. Söylediğim kendime söylenir aslında. Benlik ve Senlik olmanın dışında Bir olabilme yolculuğuna hazır mısın?

Haydi başlayalım o zaman…

İşe önce öğrenci olduğumuzu hatırlatmak ile başlıyoruz. Eski basketbolcu ve basketbol antrenörü olarak Türkiye’de sporun ve sağlıklı beslenmenin yüzü oldum. Ve yıllarca dıştan içe sağlığı televizyon ve radyo programlarımda, gazete yazılarımda, kitaplarımda anlattım. 12 yıl önce tanıştığım içten dışa sağlık ile hayatımın tümü değişti. Alkali ve sağlıklı beslenme, tamamlayıcı tıp, arınma, detoks, egzersiz ve nefes hayatıma öyle bir girdi ki, ezberim bozuldu..

 Ruh, beden, zihin üzerine muhteşem çalışmalar ile tanıştım. Örneğin vücuduma krem sürmeyi bıraktım ki, gözenekler açık kalınca cildim hava aldı, ne kadar doğal yaşasam da gerçekten doğal yaşamanın ne demek olduğunu, ne kadar az şeye ihtiyaç duyarak ama ne kadar çok kendime ve çevreme katkı sağlamamanın önemini daha bilinçli olarak fark ettim bu kez.

Nefes, sevgi, aşk, yaşam içinde farkında olmak, hakikati aramak, değişim, dönüşüm, iyi olma hali içinde bir hayat sürmek, aslında hepimizin niyeti. 

Sadece bunları hatırlamaya ve uygulamaya ihtiyacımız var. Açığa çıkmasına izin vermek sizin elinizde, o keyfi sürmenize tanıklık etmek de birlikte gelişen muhteşem bir yolculuk.

Ve tabi ki, hakikate açılmak doğal hakkımız, halimiz.

Önce kendimizi sevmek, sonra kendimizi ve haddimizi bilerek hareket etme edebi ile kendimize çok iyi bakmalıyız.

Tam da bu noktada önce bedemize çok iyi bakmaya özen göstereceğiz. Egzersiz yapacağız, sağlıklı besleneceğiz.. Sonra düşüncelerimizin, duygularımızın pozitif bakış açısıyla yaşamımızı değiştirmeye, egomuzu, nefsimizi törpülemeye gayret edeceğiz ve özümüze açılıp inanacağız. Aşk içinde yaşayıp, aşk olacağız, Sevgiyle..

Kendimizden sorumlu olacağız, sorumluluğumuzu almaya gayret edeceğiz. Bu yüzden bize öğretmenlik yapacak, bize destek verecek, vesile olacak kişileri seçmek de sorumluluğumuzun en önemli ödevi aslında.

Öyle bir fastfood çağda yaşar olduk ki, Önüne gelen herkes herşeyin koçu oluyor, kolaylıkla öğrenip, fazla emek harcamadan bilgili bilgisiz uzmanlar etrafımızda yüksek egoları ile cirit atıyor, ahkam kesiyor. İşte bu durumda nasıl seçim mi? yapacağız şimdi başlıyoruz ve ilerleyen yazılarımızda Nasıl ve ne şekilde olmamız gerektiğimiz ile ilgili gerçek olanla tanışacağız..

Söylediği ve yaptığı bir olmayan kişilere çok dikkat edeceğiz. Mesela kilolu bir diyetisyen size ‘zayıflayın’ diyorsa, postürü (duruşu) bozuk bir yoga veya pilates eğitmeni size ‘duruşunu düzelt’ diyorsa, sürekli hasta olan, bir nefes koçu ‘nefes alın, hasta olmayın’ diyorsa, insanlara bağıran çağıran bir yaşam, ilişki koçu kendisiyle olan ilişkisini düzeltememişse arkanıza bakmadan gideceğiz. doğru ellere teslim olalım, temiz enerjileri seçelim ki, sonrasında da rahat edelim ve yaşayalım ...

Sorumluyum, çünkü doğru seçimleri aktarmak benim misyonum. Ben bir bilen değilim, hayatımın sonuna kadar öğrenci olanım ..Ve sizlere öğrendiklerimi aktaran, kendi hayatımda uygulamaya çalışan, uygularken de ilham veren bir kişi olma haliyim ve böylece hayatınıza samimi, dürüst Ve basit bir şekilde geçmesine destek olan bir vesileyim, aracıyım ...

Niyetinin gerçek olabileceğine inan, sorumluluğunu al, o noktada olduğun hal olarak kal, ve buna inanarak istikrar sağla yani duruşun da ol, yolunda kal .. 

ve gerisini Allah’a teslim et .. 

sen istikrar dengesin de ol ki, istikametin zaten yoluna girer ...

Çünkü yaratılmış en büyük mucize sensin ... 

bunu hatırla Ve şükret her an Yaradana,

Nefesine ve Aşk ol’maK haline…

 

 

Neslihan Yavuzcan Başkaval