Hem Ye Hem Formda Kal

"Hobilerinizi belirleyin , hayat o zaman daha bir anlam kazanacak Sevdiğiniz işleri yapmayı tercih edin. Işiniz aynı zamanda hobiniz gibi olursa kendinizi hiçbir zaman çalışmış hissetmezsiniz."

"Sebze yemeklerimizi kısık ateşte pişirerek vitaminlerini öldürmeyelim. Salatamızı yaparken bıçakla doğramayıp,elimiz ile koparalım. Böylece yine vitamin kaybı olmaz. Pirinç pilavı yaparken kavurmadan yapalım."

"Hobilerinizi belirleyin , hayat o zaman daha bir anlam kazanacak Sevdiğiniz işleri yapmayı tercih edin. Işiniz aynı zamanda hobiniz gibi olursa kendinizi hiçbir zaman çalışmış hissetmezsiniz."

"Mutluluk sadece bizim bakabildiğimiz yerde iç huzurunuzu sakın kaybetmeyin sağlığınız yerinde ise hayattan başka ne isteyelim"

"Karbonhidratların bedenin kullandığı en temiz yakıt olduğunu unutmayalım. Karbonhidratlar beyin,merkezi sinir sistemi ve kaslar için glikoz biçiminde yakıt sağlar. Beyaz un,beyaz şekerve konsatre tatlıları azaltın Tatlıları özel zamanlar için saklayın."

"Doymuş yağlara karşı dikkatli olun. Oda sıcaklığında katı olan yağlardan uzak durun. Domuz yağı kullanmayın. Bifteğin üzerindeki yağı sıyırın. Tavuğun derisini soyun. Etiketleri dikkatli okuyun. Üzerinde hidrojene ya da yarı hidrojene yazan besinlerden uzak durmanız trans yağ tüketiminizi kontrol altında tutacaktır."

"Arada sırada kendimize minik ödüller vermeyi unutmayalım. Sevdiklerimizi değiştirmeye çalışmayalım,onları olduğu gibi kabul edelim. Bizi üzecek olaylardan ve insanlardan uzak duralım."

"Egzersize başlamadan önce ve sonra mutlaka streching yapın özellikle çalıştıracağınız kas grubunu iyice esnetin. Egzersiz sırasında su içmeyi unutmayın."

"Ramazan bitiyor ve yeme alışkanlığımız normale dönecek. Sakın bayramın ilk günü yemeğe fazla yüklenmeyin az ama sık aralıklarla yiyin. Bol su için. Tatlıyı bayramda fazla kaçırmayın Çikolatayı ağzınızda eriterk yiyin böylece daha az tatlı yemiş olursunuz."

" Yemeğin tadına bakmadan tuz atmayalım. Salatamızı yemeklerden önce yiyelim. Lokmamızı en az 12 kez çiğneyelim. Yemeklerden sonra tatlı ve meyve yemeyelim. Bol su içelim Asitli içeceklerden uzak duralım. Kepekli ekmeği sürekli tüketmeyelim çünkü bağırsaklarımızı tembelleştirir."

"Kendinize minik ödüller verin. Çocukları,bitkileri,hayvanları sevin. Güneşin doğuşunu mutlaka seyredin."

"Başkalarının,düşleriyle asla alay etme. Dinlediğin herşeye inanma, sahip olduğun herşeyi harcama ve istediğin kadar uyuma. Yavaş konuş, ama hızlı düşün ."

"Biraz yalnız kal en sevdiğin şiiri ezberle ‘seni seviyorum’dediğin zaman cidden söyle Suskunluğun, bazen, en iyi yanıt olduğunu unutma."

"Kalp krizinin baş düşmanı olan sigara,alkol,hareketsiz yaşam,aşırı kilo,yalnış beslenme ve stresten uzak durmalıyız. Kalp,tansiyon,damar dertliği,astım,diabet gibi rahatsızlıklarımız varsa bir doktora danışmadan kesinlikle diyete başlamayın. Gazete ve dergilerde çıkan tescillenmemiş diyet listelerinden uzak durun. Piyasada satılan diyet ürünler diabet hastaları içindir,sakın almayın."

"Altın kitaplar yayınevinden çıkan ‘Okınawa Programı’adlı kitabı mutlaka okuyun Diyet yaparken stres yaşamak istemiyorsanız eğer Gazete okurken karikatürleri,komik haberleri atlamayın Komedi kasetleri alıp işe giderken yolda dinleyin Komedi filmleri seyredin Bir kedi veya köpek yavrusu ile oynayın"

"Hedeflerini belirle ve o yolda ilerle hayallerinden sakın vazgeçme ve erteleme istemek başarmanın yarısıdır unutma."

"Her gece yatmadan önce muhakkak bir bardak su için, sabahleyin de uyandığınızda da baçucunuzda bulunduracağınız bir bardak suyunuzu aç karnına için. Meyvenizi yemekten en az iki saat sonra yiyin. Canınız tatlı çektiğinde benim gibi bir kaseye yoğurt koyup üzerinede bir tatlı kaşığı bal dökerek yiyebilirsiniz. Konsantre içecekler yerine içiniz yandığında bir bardak soda içebilirsiniz."

"Kendinizi paslanmış hissetmeden lütfen spora başlayın Çok uyumayın,günü erken saatte yakalayın İçinizden yalınayak toprakta yürümek geliyorsa engel olmayın,yürüyün Sevdiklerinize onları sevdiğnizi söyleyin,kendinizi daha iyi hissediceksiniz."

"Allah yatanı sevmez, bu yüzden günümüze hep erken başlayalım,böylece günümüz ölmez,verimli oluruz. Yapacağımız işlerimizi asla yarına bırakmayalım. Hayatta yaptığımız hiçbirşeyden pişman olmayalım."

"Ispanak ta aslında demir olmadığını biliyormuydunuz yeşillikleri bıçakla doğrarsanız vitamini yarıya iner. Canınız tatlı istediğinde az yağlı yoğurdunuza bal koyup yiyin."

"Şişmanlığın sağlık üzerindeki etkilerini okuyun. Başarılı değişimler geçirmiş insanlarla konuşun. Hareketsizliğin zararları ve egzersizin yararları konusunda doktorlarınızla görüşün."

"Bitki çaylarınızı ve kahvenizi şekersiz için konsantre içeceklerden uzak durun kızartma ve fast food’u hayatınızdan çıkartın."

"Günde en az 20 dakika yürüyün sıkı bir vücud yapısı için az kilo ile çok tekrar yapın egzersiz aralarında muhakkak su için kendinizi sevin."

"Olduğunuz gibi görünün her zaman siz kazanırsınız. İnsanları oldukları gibi kabul edin,o zaman daha rahat edersiniz. Sevginizi söylemekten çekinmeyin. Kendinizi dah mutlu hissedeceksiniz."

"Erken kalkan,erken yol alır. An’da yaşamayı öğrenelim. İlk önce kendimizi sevelim. Ve önce kendimize dürüst olalım." "Beyaz şekerden uzak durun sabahları açık çaya limon sıkın ki demir emilimini aza düşürün bitki çaylarını tercih edin. Yeşil çay bir bitki çayı değildir,unutmayın."

"Rejim yaparken gülmeyi öğrenin iyimser olun empatik olun içinizde gelişen diyaloğa kulak verin böylece kendinizi rejimi bir sıkıntı haline getirmemiş olursunuz."

"Tereyağdan uzak durun,zeytinyağı tercih edin sebze yemeklerini pişirirken az yağlı pisirmeye gayret edin kırmızı et alırken etin yağsız tarafı olmasına dikkat edin beyaz eti tercih edin."

"Minik tavsiyelerim şişmanlığın sağlık üzerindeki etkilerini okuyun. Başarılı değişimler geçirmiş insanlarla konuşun. Hareketsizliğin zararları ve egzersizin yararları konusunda doktorlarınızla görüşün."

"Orucunuzu mutlaka önce bir bardak su ile açın ve üzerine bir kase çorba için. Sonra salata ile devam edin ardından 15-20 dakika yemeğinize ara verin Ana yemeğe geçtiğiniz takdirde lokmalarınızı çok çiğneyin ki hazmınız kolaylaşsın."

"Yemeklerden önce bir bardak su için ve yemeğe 10 dakika sonra başlayın lokmalarınızı en az 20 kez çiğneyip öyle yutun." Yemeklerde başlangıcı büyük bir salata ile yapın,eğer hala açsanız ana yemeği söyleyin

© 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım Ömer VURAL