Spor sakatlıklarına dikkat

Sportif'in spor okulları bölümü için Darüşaffaka kış okullarında çekimdeydim ve bütün güne yayılmış olan bir çekim programım vardı.
Biliyorsunuz ki Sportif'in formatında ben aynı zamanda konu mankenliğini de yapıyorum yani tenis dersi çekiyorsam tenis oynuyorum,buz pateni dersi çekiyorsam buz pateni kayıyorum. 


Darüşafaka kış okullarında jimnastik,basketbol,tenis,yüzme ve futbol branşlarında çocuklarımız 4-16 yaş arasında Osman Kalyoncu koordinatörlüğünde yetiştirilmektedir. Ayrıca engelli,otistik çocuklarımız da aynı derslere katılıyorlar. Ve en güzeli çocuklarımız için antropetmetrik ölçümler yapılıyor yani çocuğumuzun kas yapısına,gelişimine,boyuna,genetiğine bakılarak hangi spor branşını seçmesi gerektiği söyleniyor,o branşta yetiştiriliyor.
Dönelim çekime tek tek branşlara katıldım. Jimnastik dersinin röportajlarını bitirip derse katıldığımın 5. dakikasında bir o yana bir bu yana sıçrarken sağ ayak bileğim bir anda altı boşluk olan minderin düzeltilmemesi sonucunda tümüyle döndü.
Prosfesyonel basketbol oyunculuğum da bile böyle bir acı hissetmedim sanki 2000 tane iğneyi aynı anda bileğimin üstüne yapıyorlardı. Tabii ki ciddi bir durum olduğunu anladım çünkü normal sakatlanmalarıma benzemiyordu daha önceleri bileğim döndüğünde kalkıp aynı hareketlere devam ederdim.
İlk müdahelede olması gereken soğutucu sakatlanan bölgeye sıkıldı,buzyapıldı ve hemen bandaja alındı.
Yeğenim Ebru ve eşi Dr. Uğur Temel üst katımda oturuyorlar ve kendisi bu konuda spor kulüplerinde spor sakatlanmaları ile de ilgileniyor. Ayak bileğime baktı dış yan bağlarda aşırı zedelenme olduğunu söyledi ve sonucunda üstüne basmadan istirahat,merhem,bandaj verdi.
Bu yüzden siz siz olun egzersize başlamadan önce ve sonra mutlaka streching yapın,ani hareketlerden kaçının,yaptığınız sporun doğal şartlarına uygun olmasına dikkat edin. 
Sevdiği söz ne demiş'talihsizlikler meziyetleri imtihan eder'

© 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Tasarım Ömer VURAL